انواع مبلمان چرم

چرم گزینه محبوب و مشهوری برای مبلمان به حساب می آید چرا که هم به راحتی پاک می شود و هم در برابر استفاده نادرست تا حدودی مقاومت و قدرت تحمل دارد. اما فریب نخورید: تولیدات نامرغوب بسیاری با عنوان چرم در بازارها به فروش می رسند؛ بنابراین با خواندن این مطلب از مبل دنیا سعی کنید تا انواع مبل چرمی را شناخته و به درستی انتخاب کنید.

مبلمان چرمی شکاف دار

ممکن است شنیده باشید که بعضی از روکش های چرمی مبلمان نسبت به سایر آنها به شکل قابل ملاحظه ای ارزان تر هستند. چنین روکش هایی کیفیت بسیار پایینی دارند که مدت زیادی نیز دوام نخواهد داشت. چرم شکاف دار اصلاحی است که برای لایه پایین تر بعد از برداشتن چرم top- grain  و full- grain به کار می رود. این نوع در واقع همان چرم است اما کیفیت و دوام کافی را نداشته و ممکن است که به راحتی پاره شده و یا خراش بخورد.

مبلمان چرم مصنوعی

ممکن است تا به حال با چرم های ضمانت داری رو به رو شده باشید که تا حدی نیز گمراه کننده به نظر برسند. این نوع از چرم ها از قسمت های دور انداختنی چرم و پلی اورتان ساخته شده اند که ظاهری شبیه به چرم داشته ولی دوامی ندارند. نوعی چرم مصنوعی به نام وینیل وجود دارد که ظاهری کاملا شبیه به چرم داشته ولی اصلا دوام و استحکامی ندارد. وینیل معمولا در قسمت های پشتی و کناره مبلمان استفاده می شود که دسته و پایه دارند.

مبلمان با چرم آنیلین

چرم های آنیلین خالص سطح طبیعی چرم، نقص ها و تمامی آن را نشان می دهد. چنین انواعی هیچ گونه رنگ اضافه شده و یا محافظی ندارند؛ بنابراین شما می توانید به راحتی تفاوت رنگ را در آنها مشاهده کنید. از آنجایی که هیچ گونه پوشش محافظتی در این نوع چرم دیده نمی شود می توانید لطافت را در آنها به راحتی احساس کنید. اما حتما این نکته را نیز در نظر داشته باشید که با وجود این ویژگی خوبی که دارد احتمال خراش خوردگی، ضربه دیدن و یا محو شدگی بیشتری دارد.

مبلمان با چرم نیمه آنیلین

رنگ آمیزی های نیمه آنیلین روپوشی محافظتی دارد. رنگ هایی اضافه شده نیز می تواند در سطح این نوع چرم دیده شود تا ظاهری یکسان ایجاد کند. این نوع چرم نسبت به چرم آنیلین خالص با دوام تر بوده ولی لطافت کمتری دارد.

مبلمان با چرم نوبوک

این نوع چرم از آنیلین سنباده شده ساخته شده است. نتیجه حاصل از آن هم چرمی است که لطافتی نسبی و ظاهری مخملی و جیر مانند دارد. نوبوک نسبت به جیر از استحکام بیشتری برخوردار است، اما در مقابل محوشدگی و خراش خوردگی حساسیت بیشتری دارد و به مرور زمان نیز زنگار می یابد. اگر بتوانید این عیوب نوبوک را بپذیرید چرمی لطیف و نرم خواهید داشت.

نقص های چرم در مبلمان

چرم ماده ای طبیعی بوده و هیچ گاه دو نوع آن دقیقا مثل هم نخواهند بود. چرم ها می توانند از نظر رنگ، قطر و نازکی و درصد خراش خوردگی با هم متفاوت باشند. احتمال بسیار زیادی دارد که چرمی که در مبلمان خود می بینید با چیزی که در فروشگاه مشاهده می کنید نیز کمی متفاوت تر باشد.

چرم های خزدار برای مبلمان

یکی دیگر از انواع مبل چرمی، چرم های خزدار، هستند. چرمی که از پوست گاو تهیه می شود از خز و موی بسیار زیادی برخوردار است. این نوع چرم به هیچ وجه رنگ آمیزی نشده است؛ بنابراین ظاهر بسیار طبیعی از خز را در آن مشاهده می کنید. چنین تفاوت های وسیع و گسترده ای را می توانید به راحتی در رنگ و سطوح چرم های خزدار ببینید.

رنگ چرم برای مبلمان

چرم می تواند در راه های مختلفی ساخته و رنگ شود حتی مبل چرم سفید. به دنبال انواعی با نام های آنیلین، نیمه آنیلین و نوبوک باشید. نکته قابل اهمیت در این قسمت این است که رنگ چرم شما به گونه ای نباشد که اگر خراش خورد رنگ متفاوت سطح زیرین خود را آشکار کند.

نتیجه کلی در انتخاب مبلمان چرم

چرم یا پارچه؟
چرم به نسبت پارچه، گزینه بسیار خوب و مناسبی برای مبلمان شما به حساب می آید چرا که به راحتی پاک و تمیز می شود. در هنگامی که می خواهید چرم مورد نظر خود را خریداری کنید مراقب باشید که به دنبال انواع فریبنده و نامرغوب آن نرفته و حتما از چگونگی رنگ آمیزی آنها مطلع شوید. توجه به نکاتی که ذکر شد به شما کمک خواهد کرد که بهترین انتخاب را مناسب سبک زندگی خود داشته باشید.

 

مبل چرم، تعمیر مبل چرم در اصفهان، انواع مبل چرم